Het grootste staatsfonds ter wereld waarschuwt voor een lange periode met hoge inflatie en lagere rendementen. In een interview met de Financial Times zei de topman van het fonds, Nicolai Tangen, dat de hoge inflatie effect zal hebben op de koersen van zowel aandelen als obligaties. Hij verwacht dat de rente verder zal oplopen, mede door demografische factoren. Dat zal de koersen van aandelen en obligaties verder onder druk zetten. Beleggers moeten na de goede rendementen van afgelopen jaren nu rekening houden met een aantal magere jaren, aldus Tangen.
In december steeg de inflatie in de VS naar 7%, terwijl de inflatie in Nederland in januari zelfs 7,6% bedroeg. Deze prijsstijgingen worden veroorzaakt door een hoge energieprijzen, schaarste aan goederen en hogere transportkosten. Centrale banken dachten dat dit een tijdelijk fenomeen zou zijn, veroorzaakt door wereldwijde verstoringen in productie en logistiek als gevolg van de coronapandemie. Maar nu beginnen ook centrale banken in te zien dat de inflatie hardnekkig is.
Het Noorse staatsfonds beheert $1,3 biljoen aan vermogen uit de opbrengst van olie en gas. Daarmee is het voor omgerekend ongeveer 1,5% eigenaar van alle beursgenoteerde bedrijven in de wereld. Het fonds behaalde vorig jaar nog een rendement van 14,5% op haar portefeuille van obligaties, aandelen en vastgoed. Een rendement dat de komende jaren niet meer geëvenaard zal worden, zo verwachten Tangen.
"Er liggen veel zwaardere tijden voor ons... met extreem lage rente en zeer hoge aandelenkoersen. In combinatie met een toenemende - en in sommige plaatsen versnellende - inflatie, kunnen we een lange periode met lagere rendementen gaan zien."
De aandelenmarkt kende dit jaar een moeizame start. Vooral populaire groeiaandelen in de technologiesector kwamen onder druk te staan door de stijgende rente. Deze groeiaandelen zijn gewaardeerd op basis van toekomstige winsten, die minder waard zijn bij een oplopende rente. De NASDAQ index van techbedrijven ging in korte tijd meer dan tien procent onderuit, terwijl andere beurzen ook meer volatiliteit lieten zien. Het vooruitzicht van een verder stijgende rente kan de koersen van aandelen nog verder onder druk zetten. In combinatie met hogere productiekosten en loonkosten kan dat de winsten van bedrijven onder druk zetten. Tangen: "Hoe zal dat aflopen? Het raakt aandelen en obligaties op hetzelfde moment... komende jaren zal het beide treffen."
Een andere factor die beleggers misschien over het hoofd zien is de vergrijzing. Volgens de topman van het Noorse staatsfonds zullen er de komende jaren meer mensen met pensioen gaan, waardoor pensioenfondsen naar verhouding minder inleg krijgen en meer moeten uitkeren. Dat betekent dat ze meer aandelen en obligaties moeten verkopen om pensioenen uit te keren. Daardoor zullen besparingen afnemen, met een stijging van de rente tot gevolg.
Door de extreem lage rente en de hoge aandelenkoersen zoeken meer beleggers de laatste jaren naar alternatieven. Zo zien we de laatste jaren een sterke groei in vastgoedfondsen, durfkapitaal en hedgefondsen. Volgens dataleverancier Preqin zit er momenteel $13,3 biljoen aan vermogen in dit soort alternatieve beleggingen, een bedrag dat de komende vier jaar zal aangroeien tot $23,2 biljoen.
Ook goud wint aan populariteit als alternatieve belegging. Het edelmetaal levert geen inkomsten op, maar heeft zich wel bewezen als veilige haven in onzekere tijden. Historisch gezien presteert het edelmetaal goed in tijden met negatieve reële rente, wanneer de inflatie dus hoger is dan de rente. Onder deze omstandigheden kunnen spaarders hun vermogen beter in edelmetalen parkeren dan in staatsleningen. Ondanks de daling van de goudprijs sinds vorig jaar zijn de voorraden in goud-ETF's amper gedaald. Ook particulieren kopen steeds meer goud, want de vraag naar munten en baren steeg vorig jaar naar het hoogste niveau in acht jaar.
Deze bijdrage is afkomstig van Geotrendlines