De edelmetaalprijzen konden de voorbije weken wat aantrekken. Daarbij presteerde zilver beduidend beter dan goud. Halfweg mei bedraagt het rendement van goud 8% sinds de start van 2026. Bij zilver is dat cijfer opgelopen naar 19%. Deze rendementen zijn identiek in dollar en in euro.
Door de outperformance van zilver is de goud/zilverratio gedaald naar het laagste niveau sinds eind januari.
Grafiek: goud/zilverratio sinds 1/1/26 (Bron: HollandGold)
In de Verenigde Staten steeg de index van de consumentenprijzen (cpi) in april met 3,8% op jaarbasis. Dat is het hoogste cijfer sinds mei 2023. De kerninflatie, exclusief voeding en energie, klom met 2,8% naar het hoogste peil sinds januari 2025. Beide cijfers liggen ruim boven de doelstelling van de Federal Reserve. De producentenprijzen (ppi) namen zelfs met 6% op jaarbasis toe. Toch lijkt de kans klein dat de beleidsrente op korte termijn zal worden gewijzigd. Door de hogere inflatie is ook de langetermijnrente (US 10Y Treasury yield) opgelopen naar 4,49%, het hoogste niveau sinds vorige zomer.
Er zijn op dit moment weinig alternatieven voor goud als inflatiebescherming. Door de oplopende langetermijnrente komen de obligatieprijzen onder druk. De grote aandelenindexen bevinden zich in de buurt van historische recordniveaus en de waarderingen zijn gemiddeld gesproken hoog. Cash is evenmin een goed idee want de reële rente is negatief, wat een aanslag pleegt op de koopkracht.
Het 200-daags glijdend gemiddelde voor goud, een belangrijk technisch steunniveau, bevindt zich momenteel rond 4330 dollar.
In India riep eerste minister Modi de bevolking op om tijdelijk minder edelmetalen te importeren. Om een en ander wat meer dwingend te maken, werd de invoertaks op goud en zilver verhoogd van 6 naar 15%. India is de tweede grootste consument van edelmetalen ter wereld. Het achterliggende idee is dat de valutareserves van India onder druk staan door de hoge energieprijzen.
India moet 85% van de energie die het verbruikt importeren en dat weegt op de lokale munt, de rupee. In 2025 voerde India gemiddeld 53 ton goud per maand in. Dit cijfer liep in januari en februari van dit jaar op naar 83 ton, goed voor 11% van de totale Indiase import. Een (tijdelijk) lagere invoer van edelmetalen zou de druk op de rupee wat moeten verminderen.
Grafiek: goudprijs 13 mei, sinds begin 2026, in EUR per troy ounce (Bron: HollandGold)
De centrale banken waren tijdens de maand maart een netto verkoper van fysiek goud. Dat blijkt uit het meest recente rapport van de World Gold Council (WGC).
Per saldo werd 30 ton goud verkocht. De grootste verkopers waren Turkije met 60 ton, Rusland met 16 ton en het State Oil Fund of Azerbaijan (SOFAZ) met 22 ton. Deze laatste is strikt gezien geen centrale bank en hoort dus niet thuis in de statistieken maar het is wel een staatsinvesteringsfonds dat de inkomsten uit olie investeert.
De centrale bank van Polen stond aan de koopzijde met 11 ton, net als die van Oezbekistan (9 ton), Kazachstan (6 ton) en China (5 ton). Guatemala en Tsjechië haalden elks 2 ton extra binnen. Over het volledige eerste kwartaal kochten de centrale banken gezamenlijk 243,7 ton fysiek goud.
Goud speelt voor de verkopende partijen zijn rol als liquiditeitsverschaffer wanneer dat om welke reden dan ook nodig is. In het geval van Rusland gaat het om het genereren van inkomsten terwijl Turkije de eigen economie en munt wou beschermen. Intussen is Turkije al begonnen om een deel van de swap overeenkomsten (goud in onderpand voor liquiditeiten in dollar) terug te draaien.
De Chinese centrale bank (People’s Bank of China of PBOC) meldde intussen voor april een goudaankoop van 8 ton. Deze is dus nog niet in de Q1-statistieken van de WGC opgenomen. Het is de 18de opeenvolgende maand dat de PBOC goud koopt. De officiële Chinese goudvoorraad was daarmee per eind april opgelopen naar 2321,5 ton. China komt daarmee op de vijfde plaats na de Verenigde Staten, Duitsland, Italië en Frankrijk. Merk op: dit gaat om het officiële cijfer dat de PBOC vrijgeeft maar algemeen wordt aangenomen dat ook Chinese staatsinvesteringsfondsen nog over grote hoeveelheden goud beschikken.
Grafiek: zilverprijs sinds 1/1/26, in EUR per kilogram (Bron: HollandGold)
De stijgende marktpenetratie van EV’s is goed nieuws voor zilver. EV’s gebruiken ongeveer 75% meer zilver dan een wagen met een klassieke verbrandingsmotor. De European Automobile Manufacturers’ Association of ACEA liet weten dat het marktaandeel van EV’s in het eerste kwartaal steeg naar 19,4% tegenover 15,2% vorig jaar.
Plug-in hybride en gewone hybride voertuigen, die beide ook voorzien zijn van een (weliswaar kleinere) elektromotor, hebben een gezamenlijk marktaandeel van bijna de helft. Het aandeel van benzine en diesel in de nieuwe inschrijvingen is gedaald naar 30,8%. Naast zilver in de wagens zelf (1 tot 2 troy ounce) wordt het edelmetaal ook gebruikt in de laadinfrastructuur. Zo bevat een DC-snellaadstation tot 50 troy ounce zilver.
Kijk ook eens een keer op ons YouTube kanaal
Namens Holland Gold interviewen Paul Buitink en Yael Potjer verschillende economen en experts op macro-economisch gebied. Het doel van de podcast is om de kijker een beter beeld en houvast te bieden in een steeds sneller veranderend macro-economisch en monetair landschap. Klik hier om te abonneren.