Volgens Jack Hoogland begint het overal te piepen en te kraken: stijgende rentelasten zetten overheden en bedrijven steeds verder onder druk. Hij verwacht dat centrale banken binnenkort moeten ingrijpen om een stevige recessie te voorkomen.
Dit weekend zag ik in De Telegraaf een alarmerend artikel over de snel stijgende rentelasten op de Nederlandse staatsschuld. In de tweet hieronder zien we dat die rentelasten de komende jaren inderdaad snel stijgen, omdat de overheid sinds 2022 niet meer zowat gratis geld kan lenen. En uiteraard omdat de staatsschuld stijgt.
De druk die dit op de Nederlandse begroting legt, is echter kinderspel vergeleken met landen als Frankrijk, België, Italië, Japan, de VS en nog een reeks andere landen met veel te hoge staatsschulden. Daarbovenop komen dan nog de stijgende kosten als gevolg van de vergrijzing.
De tweet hieronder refereert aan een rapport van Moody’s, dat waarschuwt voor alsmaar groeiende druk op de staatsfinanciën door stijgende kosten als gevolg van de vergrijzing.
Die vergrijzing is een groot probleem in Europa, de VS, Japan, China, Zuid-Korea en een reeks andere landen. Het zorgt ervoor dat landen met veel te hoge staatsschulden nu al in een vicieuze cirkel van stijgende kosten, stijgende rentelasten en een steeds sneller stijgende staatsschuld zitten. De enige mogelijkheid om deze problemen nog wat vooruit te schuiven, is door de rente fors omlaag te brengen.
In onderstaande tweet zien we dat ook het bedrijfsleven veel last heeft van die snel gestegen rente.
Bedrijven gaan bezuinigen en minder investeren, terwijl bij financieel zwakkere bedrijven het risico op faillissement fors stijgt. Dit leidt tot een sterke verzwakking van de economie of zelfs een stevige recessie.
Zowel de centralebankrente als de rente op langlopende staatsobligaties moet fors omlaag om een stevige recessie te voorkomen. En dat laatste is alleen mogelijk als centrale banken grote sommen geld gaan printen, om daarmee staatsobligaties op te kopen. De ECB en de Federal Reserve gaan binnenkort stimuleren, waardoor de wereldwijde hoeveelheid papiergeld in omloop in versneld tempo zal stijgen.
Dit geeft ons alle reden om te verwachten dat de volgende stijgingsfase van goud, zilver, koper en uranium binnenkort zal beginnen. En dat die stijgingsfase zéér fors zal zijn.
Jack Hoogland werkte bij het Amerikaanse Citigroup in Amsterdam, Düsseldorf, Madrid en Brussel als Financieel Analist, Risk Manager en Finance Director. Jack volgt de financiële markten sinds eind jaren ’80 en legde zijn focus na de kredietcrisis steeds meer op macro-economie en het financiële systeem. Lees meer van Jack Hoogland.